Techniki relaksacyjne i wizualizacyjne pomocne w nauce angielskiego

Autorem artykułu jest Agnieszka Kołodziejska

Kontynuacja poprzedniego artykułu o metodach skutecznej nauki języka angielskiego.
Nauka języka angielskiego to proces dość długi,minimum 2lata.Aby ten okres sobie uprzyjemnić warto stosować metody relaksacyjne,które pomagają w skutecznej nauce.

Na początek wyjaśnienie terminów,czyli co to takiego jest relaksacja?

Relaksacja-powracanie do stanu równowagi,rozładowanie napięcia nerwowego poprzez eliminację bodźców.Inaczej można powiedzieć,że to odprężenie psychiczne i fizyczne,prowadzące do regeneracji sił. Można też powiedzieć że to stanu równowagi pomiędzy koncentracją a rozluźnieniem.

Jak wiadomo długie siedzenie przed monitorem może powodować bóle głowy,zmęczenie oczu a to nie sprzyja efektywnej nauce.Warto zatem stosować kilka podstawowych technik relaksacyjnych,które nie są co prawda nowatorskie i odkrywcze,ale ważne jest uświadomienie sobie,że są naprawdę skuteczne.

Pierwsza metoda to relaksacja regenerująca,którą stosujemy gdy poczujemy zmęczenie a końca nauki jeszcze nie wiadać.Wystarczy poświęcić na nią 10 minut.Najpierw włączamy cicho muzykę relaksacyjną.Odchodzimy od komputera,siadamy wygodnie lub kładziemy się na podłodze.Słuchając muzyki robimy głębokie wdechy i wydechy,jednocześnie wyobrażając sobie,że jesteśmy np.nad morzem.Ten krótki odpoczynek pozwoli na regeneracją sił i dalszą efektywną naukę.

Druga metoda to relaksacją zmęczonych oczu.Wystarczy poświęcić na nią 5 minut-2-3 razy w ciągu całej nauki.Odchodzisz od komputera siadasz wygodnie i zamykasz oczy.Z zamkniętymi oczyma wykonujesz ruchy w kształcie osemki,powtarzając je 4 razy.Następnie robisz ruchy w prawo i w lewo,później w górę i w dół,każde powrarzając po 4 razy.

Trzeci rodzaj relaksacji to relaksacji rozluźniająca.Możemy ją wykonywać po skończonej nauce.Więc siadamy wygodnie lub kładziemy się na podłodze.Zaczynamy odliczać od 20 do 1 w porządku malającym.W tym czasie koncentrujemy się na najbardziej spiętych częściach ciała.Napinamy i rozluźniamy poszczególne partie ciała od góry do dołu.Weźmy na początek ramiona.Koncentrujemy się na nich i powtarzamy;rozluźniam swoje ramiona 2-3 razy.Następnie gdy poczujemy wyrażną różnicę,zaczynamy powtarzać;moje ramiona są rozluźnione również do 3 razy.Postępujemy tak ze wszystkimi partiami ciała idąc,aż do głowy.

Relaksacja daje bardzo dobre efekty jeśli chodzi o redukcję stresu,zmniejszenie nerwowości, rozwój wyobrażni i poprawę procesów myślowych.Relaksacja poprawia również samopoczucie psychiczne i fizyczne,a gdy jesteśmy w dobrym nastroju, łatwiej jest nam się uczyć i zapamiętywać.
W nauce języka angielskiego bardzo użyteczna jest także wizualizacja.
Wizualizacja-technika która pomaga stworzyć określoną rzecz bądź sytuację w świecie materialnym.Wizualizacja bardzo ułatwia kreacją zdarzeń i rzeczy.Codziennie zanim zacznisz się uczyć warto abyś poświęcił 10 minut na wizualizację.Zamykasz oczy i wyobrażasz sobie,że jesteś w kraju anglojęzycznym i rozmawiasz z jakimś człowiekiem po angielsku.Rozmawiasz swobodnie i płynnie,jesteś zadowolony że rozumiesz wszystko co do ciebie mówi.
Wizualizacja jest szczególnie polecana osobom,które dużo wiedzą,ale konwersacja w języku przychodzi im z trudnością.Ważne aby nasze wizualizacje były pozytywne,wartościowe i twórcze.Jeśli będziemy je wykonywać codzienne nasze myślenie stanie się bardziej obrazowe i plastyczne.
Zatem nie pozostaje nic innego,jak życzyć wszystkim powodzenia i wytrwałości w nauce języka angielskiego.

Agnieszka Kołodziejska-jest autorką ebooka pt.”Angielski i Internet”

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: